Strona głównaElementy złączneSpawalnictwoObróbka skrawaniemPozostały asortymentKontakt
FIMTECH.PL

Karbid

Karbid

Karbid

Oferujemy karbid o wysokich właściwościach chemicznych produkowany wg normy DIN 53922 w granulacji
-50/80, 
-25/50,
-12/25.
Co to jest karbid?

Węglik wapnia, którego nazwa techniczna brzmi karbid ma wzór CaC2. Jest on bezbarwna masą krystaliczną, która nie rozpuszcza się w zasadach oraz kwasach. Produkt handlowy jest barwy szarej. Temperatura topnienia karbidu wynosi 2160oC.

 

W reakcji z wodą tworzy on acetylen CaC2 + 2H2O = Ca(OH)2 + C2H2
Na dużą skalę węglik wapnia jest otrzymywany z koksu i wapienia poprzez ogrzewanie ich mieszaniny w łukowych piecach elektrycznych CaO + 3C = CaC2 + CO

W XIX i X wieku karbid wykorzystywany był do oświetlania ulic, a także np. w lampkach górniczych, rowerowych. Acetylen uzyskiwany fabrycznie stosowano w latarniach ulicznych w Polsce w drugiej połowie XIX wieku. Większe jednak znaczenie i zastosowanie miały przenośne lampki (tzw. karbidówki), w których gaz wytwarzał się bezpośrednio w zbiorniku z karbidem. Przyniosły one znaczną poprawę warunków pracy górników, znalazły się w podstawowym wyposażeniu kolejarzy. Stosowano je w lampach rowerowych, motocyklowych i samochodowych. Ludność cywilna korzystała z nich także podczas II Wojny Światowej - później odeszły w niepamięć wraz z rozwojem elektryczności.


POWRÓT